Climatronic – Klimatyzacja Samochodowa

Sprężarka – element układu klimatyzacji

Sprężarka to główny element klimatyzacji, która nieprawidłowo serwisowana może przedwcześnie się zużyć a w najgorszym przypadku uszkodzić. Jest ona narażona na wiele usterek poprzez wspomniane już zaniedbania dotyczące jej serwisu a także wszelkie naprawy, które wykonywane są w sposób nieprawidłowy. Skutkiem zatarcia kompresora jest konieczność wymiany samej sprężarki oraz podzespołów t.j. zawór rozprężny lub skraplacz. Pierwsza faza jej uszkodzenia objawia się znacznie głośniejszą pracą niż zwykle. Często występującym błędem w obsłudze jest brak odpowiedniego smarowania sprężarki związanego ze zbyt małą ilością podawanego oleju. Źle nasmarowana pompa klimatyzacji może ulec uszkodzeniu w czasie rozruchu.


Ważne jest oby układ klimatyzacji nie został zabrudzony, gdyż może to również doprowadzić do uszkodzenia sprężarki. Należy pamiętać aby wymieniony kompresor oraz układ pozostający przez dłuższy czas rozszczelniony, został dokładnie wypłukany płynem przeznaczonym do klimatyzacji samochodowych. Wilgoć oraz zanieczyszczenia mogą w sposób trwały uszkodzić nową sprężarkę, kiedy zostanie ona ponownie uruchomiona. Brud i zanieczyszczenia znajdujące się na filtrze osuszaczu, a także zaworze rozprężnym lub skraplaczu, mogą powodować gorszą prace sprężarki, obciążonej poprzez niesprawny układ.

Prawidłowym działaniem w zakresie serwisu kompresora jest wymiana podzespołów i płukanie układu przy pomocy specjalnej maszyny i płynu, w celu uzyskania fabrycznej czystości w elementach takich jak wnętrze parownika, skraplacz i przewody, również do usunięcia nadmiernych ilości oleju z systemu. Czystość i ilości oleju znajdującego się w układzie można sprawdzić za pomocą specjalnego testera. Pozwala on także określić czy olej posiada barwnik UV oraz czy nie jest zanieczyszczony oraz zawilgocony. Bardzo często zdarza się, że układ który jest źle serwisowany, zawiera za dużo oleju ograniczając termiczną wydajność całego układu i prowadząc do blokowania sprężarki. Najlepszym rozwiązaniem jest okresowa kontrola funkcjonowania całego układu klimatyzacji. Wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości zapobiega uszkodzeniu sprężarki klimatronika najdroższego jej elementu oraz innych równie ważnych jej podzespołów.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


− 1 = zero