Climatronic – Klimatyzacja Samochodowa

Prawidłowe serwisowanie klimatyzacji oraz climatronic

Aby klimatyzacja Climatronic działała poprawnie musi być co jakiś czas poddana kontroli, podczas której zostaje sprawdzona poprawność działania następujących elementów:

1. Praca układu – jeżeli wymiana ciepła nie jest wystarczająco wydajna oznacza to, że układ nie działa poprawnie, efektem czego jest niewystarczające schładzanie wnętrza pojazdu. Przyczyną takiego stanu mogą być uszkodzenia mechaniczne, niepoprawne działanie instalacji elektrycznej, lub zabrudzenia: filtra kabinowego, parownika lub skraplacza co utrudnia poprawny przepływ powietrza.

2. Sprawdzenie szczelności układu – przyczyną niepoprawnego działania może być wyciek czynnika z układu. Niepoprawne działanie klimatyzacji lub zmniejszenie jej wydajności następuje wówczas, gdy poziom czynnika w układzie obniży się do 50%.


3. Kontrola filtra kabinowego – zanieczyszczony może ograniczyć w znacznym stopniu przepływ powietrza do wnętrza samochodu co może doprowadzić do jego uszkodzenia w wyniku przegrzania silnika dmuchawy. Zatkany filtr powoduje, że powietrze wraz z zanieczyszczeniami dostaje się do wnętrza pojazdu, co może doprowadzić u pasażerów do alergii, jak również ma niekorzystny wpływ na tapicerkę i niektóre elementy samochodu.

4. Kontrola odprowadzania skroplonej wody z parownika – skroplona para wodna na parowniku, który schładza powietrze dostające się do wnętrza pojazdu musi wydostawać się na zewnątrz. Jakiekolwiek zaburzenie odpływu skroplonej wody z parownika może doprowadzić do zawilgocenia wnętrza samochodu, czego skutkiem może być powstanie wilgoci. Wilgotne elementy tapicerki zaczynają gnić, powodować to może alergię, może prowadzić do korozji i zaparowania szyb w pojeździe. Jednym z objawów nieprawidłowego działania parownika jest zapach stęchlizny, który czuje się po włączeniu klimatyzacji lub dmuchawy. Usuwa się go za pomocą środków chemicznych.

5. Oczyszczenie przebiegu napływu powietrza do wnętrza pojazdu – należy przeczyścić kanał oraz przewody układu wentylacji w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, oraz zwiększenia wydajności pracy dmuchawy.

6. Skontrolowanie układu sterującego – należy skontrolować elementy które sterują pracą układu klimatyzacji Climatronic. Niesprawne jego działanie czy uszkodzenia mogą prowadzić do poważnych awarii.

7. Kolejnym etapem jest uzupełnienie poziomu oleju w układzie – sprężarka -najdroższy element klimatyzacji musi być odpowiednio smarowany. Niedobory oleju mogą prowadzić do jej awarii.

8. Uzupełnienie czynnika w układzie – kontrola jego ilości pozwala na utrzymanie wydajności całego układu klimatyzacji, od możliwości regulacji temperatury we wnętrzu, po zapewnienie poprawnego smarowania sprężarki poprzez odpowiedni obieg oleju wewnątrz układu.

7. Ostatnim etapem jest wymiana filtra  – osuszacza – w układzie klimatyzacji krążący olej musi być odpowiednio filtrowany, aby nie doszło do uszkodzenia elementów klimatyzacji. Filtr ma za cel wyłapywanie wody dostającej się do wnętrza układu, aby nie doprowadzić do korozji mechanizmów sprężarki. Zamarznięta woda na parowniku doprowadzić może do zablokowania poprawnego działania klimatyzacji Climatronic lub prowadzić do nieszczelności.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


6 × pięć =