Climatronic – Klimatyzacja Samochodowa

Nieprzyjemny zapach powietrza z układu klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja jest już standardowym układem samochodu wymagającym okresowej obsługi. Ulatujący przez nieszczelności czynnik chłodniczy oraz zwiększone zużycie paliwa, powoduje emisję szkodliwych spalin oraz dwutlenku węgla, które obciążają środowisko naturalne. Ma również wpływ na komfort podróżowania, poprzez odczuwanie nieprzyjemnych zapachów w kabinie samochodu. Pojawia się on zazwyczaj po zimie gdy po kilkumiesięcznej przerwie, klimatronik znowu intensywnie rozpoczyna pracę.


Praca parowalnika

Polega na odbieraniu ciepła z powietrza, które go opływa i w ten sposób staje się chłodniejsze. Dochodzi do skraplania na nim pary wodnej, zawartej w powietrzu. Wynikiem tego zimne oraz powietrze częściowo osuszone trafia do kabiny, w której znajdują się pasażerowie.
Wraz z napływającym powietrzem dostają się również wirusy, bakterie, grzyby i pyłki roślin, jak również cząstki pochodzenia organicznego, które osadzają się na powierzchni parowalnika. Ponieważ jego powierzchnia jest stale wilgotna to podczas pracy staje się pożywką dla znajdujących się na niej mikroorganizmów. Skutkiem czego jest bardzo wyczuwalny zapach zgnilizny oraz pleśni unoszący się w powietrzu, które napływa do kabiny. Problem ten pojawia się nie tylko w instalacjach klimatyzacyjnych samochodów, a także w klimatyzacji stacjonarnej.

Przenoszone do przedziału w którym znajdują się pasażerowie bakterie, grzyby oraz różne mikroorganizmy o których świadczy nieprzyjemny zapach, powodują, że nie tylko obniża się komfort podróżowania ale ma to również niekorzystny wpływ na ich zdrowie, szczególnie dotyczy to pasażerów ze skłonnościami do alergii.
Problem z nieprzyjemnym zapachem, powodowanym przez osady na parowalniku, był bardzo dobrze znany już z klimatyzacji stacjonarnych. Niestety nie ma skutecznej metody aby tego problemu uniknąć. Można jedynie spowolnić powstawanie warstwy na dwa sposoby, poprzez odpowiednią konstrukcję parowalnika oraz jego pokrycia, które zapewniają skuteczne odprowadzanie skroplonej wody lub poprzez pokrycie parowalnika warstwą, która hamuje rozwój mikroorganizmów.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


osiem − 6 =