Climatronic – Klimatyzacja Samochodowa

Konserwacja klimatyzacji samochodowej

W sytuacji kiedy klimatyzacja znajdująca się w naszym samochodzie przestaje poprawnie działać należy zacząć od zdiagnozowania problemu. Jedną z najczęstszych przyczyn niepoprawnie działającej klimatyzacji jest kiepski stan filtra kabinowego, oznaczać to może, że znajduje się w złym stanie czyli jest zapchany, brudny i należy go wymienić. Wymiany możemy dokonać sami.


Sprawdzenie stanu w jakim znajduje się układ klimatyzacji najlepiej powierzyć fachowcom i skorzystać w warsztatu, który specjalizuje się w naprawach tych urządzeń. W sytuacji kiedy w układzie klimatyzacji brakuje czynnika chłodniczego (czyt.  czynnik chłodniczy) w takim zakładzie zastaje on uzupełniony i przy okazji zostaje sprawdzona szczelność układu. Poza uzupełnieniem czynnika chłodniczego w układzie klimatyzacji znajdują się jeszcze inne elementy, które również powinny zostać wymienione przy tej okazji a przynajmniej co 1 lub 2 lata. Należą do nich np. filtr osuszacz, który powinien być wymieniony także w sytuacji gdy dojdzie do rozszczelnienia układu.

W starszym modelach samochodów szczególnie z pierwszej połowy lat 90-tych, układ klimatyzacji klimatronik napełniany był freonem, czynnikiem chłodniczym R22, w nowszych modelach zastąpiono go czynnikiem R134a. Niektóre zakłady posiadają zapasy freonu i nie ma problemu z jego wymianą i uzupełnianiem. Koszt dostosowania klimatyzacji do uzupełniania go środkiem chłodniczym R134a jest bardzo duży i wiąże się dodatkowo z wymianą uszczelnień oraz gumowych elementów.

Aby klimatyzacja jak najdłużej działała poprawnie i nie ulegała uszkodzeniu należy zastosować się do kilku przydatnych wskazówek. Klimatyzację włączamy nawet w okresie zimowym w celu wymieszania substancji krążącej w układzie. Używając klimatyzacji należy ustawić temperaturę w taki sposób aby różnica na zewnątrz i wewnątrz nie była większa niż 8-10 stopni. Dźwięk słyszalny po wyłączeniu klimatyzacji jest sygnałem do sprawdzenia czy nie dzieje się coś złego.
Klimatyzacja powinna być używana z przerwami nie większymi niż 2 tygodnie. Używanie chłodzenia podczas gdy otwarte są okna powoduje większe zużycie paliwa, które potrzebne jest do utrzymania zadanej temperatury.

Gdy nie mamy pewności czy nasz climatronic  pracuje wydajnie możemy to sprawdzić sami kupując multimetr wyposażony w sondę. Jest to urządzenie służące do pomiaru temperatury. Po umieszczeniu jej w nawiewie i włączeniu klimatyzacji, która ustawiona jest na maks. chłodzenie wskazana temp. powinna wynosić od 7 do 12˚C. Powodem nieprawidłowego chłodzenia mogą być niedobory czynnika bądź też zanieczyszczona chłodnica.

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


5 + siedem =