Climatronic – Klimatyzacja Samochodowa

Klimatyzacja samochodowa

Temperatura powietrza oraz wilgotność względna panująca w środku pojazdu mają bardzo duży wpływ na komfort jak również bezpieczeństwo jazdy. Przyjęte jest, że najbardziej optymalna temperatura i wilgotność powinny wynosić odpowiednio od 20 do 27 stopni C i od 30 do 60%. Kolejnym ważnym elementem w klimatyzacji samochodowej jest odpowiedni rozdział temperatury, która na poziomie stóp powinna być o 7 stopni wyższa niż na poziomie głowy.

Systemy grzewczo-wentylacyjne, które zastosowane są standardowo w samochodach w sytuacji gdy temperatura otoczenia wynosi 15 do 20 stopni C, stają się niewystarczające do uzyskania odpowiednich warunków klimatycznych.


Aby uzyskać odpowiednie warunki konieczne jest zastosowanie urządzenia klimatyzacyjnego potocznie nazywanego klimatyzacją lub klimatronikiem, które dodatkowo odrasza i odszrania szyby, oczyszcza powietrze z kurzu, bakterii, różnego rodzaju pyłków jak również  z nieprzyjemnych zapachów dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów.

Pierwsze urządzenia klimatyzacyjne zastosowane w samochodach pojawiły się już w latach 50 w Stanach Zjednoczonych jako opcja wyposażenia dodatkowego. Patrząc na konstrukcję urządzenia są one zintegrowane z układami ogrzewania oraz przewietrzania, a głównym zadaniem jest chłodzić przepływające przez instalację powietrze (skutkiem ubocznym jest osuszanie powietrza przez odbiór wilgoci).

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


8 − trzy =