Climatronic – Klimatyzacja Samochodowa

Klimatyzacja samochodowa w okresie zimowym

admin 14 września 2012 Aktualności, Climatronic, Obsługa 1 komentarz

Klimatyzacja znajdująca się na wyposażeniu samochodu jest dużym udogodnieniem, które w nowych modelach samochodów jest już standardem. Nie powinna być ona pozostawiona sama sobie. Należy o nią dbać zarówno w lecie kiedy jest eksploatowana bardzo często ale także w okresie jesienno-zimowym gdzie używamy ją rzadziej, wykorzystując często tylko do odparowywania szyb.


Zima jest doskonałym okresem na sprawdzenie stanu w jakim znajduje się nasza klimatyzacja i cały układ. Po zakończeniu ciepłych miesięcy, w których klimatronik używany był bardzo często, mogły powstać jakieś wady a przegląd urządzenia, które wykonywany jest w tym właśnie okresie jest z reguły tańszy. Nowe systemy mają sprężarki nie posiadające tradycyjnych sprzęgieł elektromagnetycznych, dlatego układ ciągle pracuje a jego sprawność jest ważna w każdym sezonie.

Jak wiemy, sprężarka to jeden z najważniejszych elementów w układzie klimatyzacji, zwykle podczas przeglądu poddawana jest szczególnej kontroli. Takiej kontroli podlega również znajdujące się w niej sprzęgło oraz olej. Sprawdzona zostaje szczelność wszystkich elementów układu, przyłączy oraz zaworów, aby w przyszłości nie doszło do wycieków oleju. Może on zniszczyć sprężarkę czego skutkiem jest jej wymiana, co wiąże się z dużymi kosztami gdyż jest to najdroższy element układu klimatyzacji.
Przegląd klimatyzacji polega także na sprawdzeniu ciśnienia roboczego panującego w układzie,co pozwala na stwierdzenie poprawności działania całego systemu. Sprawdzony zostaje również wentylator chłodnicy klimatyzacji i dokonany pomiar temperatury w pojeździe.

W okresie zimowy kierowcom sprawiają kłopot zaparowane szyby. Często w takim przypadku korzysta się z poprawnie działającej klimatyzacji oraz filtra kabinowego, który powinien co najmniej raz w roku zostać wymieniony. Poprawne działanie układu związane jest również z naszym działaniem. W okresie mniejszej eksploatacji klimatyzacja powinna być włączana co najmniej raz w tygodniu przez minimum 10 do 15 min. Filtr kabinowy odpowiedzialny jest za świeże powietrze, które pozbawione jest pyłków oraz drobnoustrojów.

Katalog Stron

Podziel się z innymi !!!

1 Komentarz

  1. Andrzej 28 lutego 2013 at 11:07

    Nie każdy o tym pamięta a to bardzo ważne, bo usterka „klimy” może nas spooro kosztować.

Wstaw komentarz


× jeden = 7