Climatronic – Klimatyzacja Samochodowa

Klimatyzacja a komfort cieplny

Klimatyzacja w samochodzie, czy to manualna czy też automatyczna czyli popularny climatronic, dla bardzo wielu osób jest absolutnie nieodłącznym „elementem” pojazdu. Przy jej pomocy bowiem można ustawić taką temperaturę, dzięki której jazda samochodem będzie wiązała się z uczuciem komfortu i dobrym samopoczuciem (zarówno fizycznym jak i psychicznym).


Klimatyzacja jest wynalazkiem niezwykle cennym i pożytecznym. Warto bliżej przyjrzeć się tutaj takiemu zagadnieniu jak tak zwany komfort cieplny, bo sprawna i właściwie używana klimatyzacja powinna go zapewnić.

Czym zatem jest ów komfort cieplny? Jest on całym zespołem cech mikroklimatu powodującym, że człowiek ma dobre samopoczucie. Niezwykle ważne jest to, aby zachowana była równowaga cieplna całego ciała. Na równowagę te wpływ ma wiele czynników takich jak między innymi właśnie temperatura powietrza, wilgotność oraz prędkość przepływu powietrza. Najbardziej optymalną temperaturą w pomieszczeniu (a zatem również w samochodzie) jest około 23-26 st. C latem oraz 20-24 st. C zimą. Wilgotność zaś powinna oscylować w granicach od 40 do 60 proc.

Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, nie można mówić o warunkach komfortu. Gdy temperatura jest zbyt duża, człowiek może odczuwać przykładowo duszności (zbyt wysoka temperatura jest niebezpieczna!), gdy zaś jest zbyt mała, naturalne jest to, że odczuwa się chłód bądź nawet nieprzyjemne zimno.

Korzystając z klimatyzacji samochodowej należy jednak pamiętać o tym (zwłaszcza, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco lub bardzo zimno), że na jakiś czas przed końcem jazdy trzeba zmniejszyć/zwiększyć temperaturę w samochodzie, tak aby nie różniła się ona znacznie od tej na zewnątrz. W przeciwnym wypadku organizm może doznać pewnego rodzaju „szoku”, co może w krótkim czasie doprowadzić do choroby (szczególnie chorób dróg oddechowych).

 

Podziel się z innymi !!!

Wstaw komentarz


8 + trzy =